Jak wybrać piłę spalinową

Jaką piłę łańcuchową kupić

Prowadzimy sklep z piłami od 2007 roku i często słyszymy takie i podobne pytania. Bardzo często klienci zadają nam pytania o to jaką piłę spalinową kupić. Najczęstsze kryteria przy wyborze piły łańcuchowej to:

  • moc
  • waga
  • długość prowadnicy
  • poziom emitowanego hałasu.

Jaką moc powinna mieć piła spalinowa?

Wartość mocy jest wyrażona w koniach mechanicznych – KM. Przy czym, im większa jest ta wartość, tym do trudniejszych zadań można wykorzystywać urządzenie. Pilarka przeznaczona do przycinania krzewów, gałęzi i cięcia drewna ma zwykle silnik o mocy zaczynającej się od 1,2 KM. To urządzenia idealnie nadające się do prac wokół domu. Na drugim biegunie oferowanych przez nas pilarek są te wykorzystywane do regularnej wycinki drzew i robót leśnych. Do tego celu służą urządzenia o mocy do 5 KM. Przed dokonaniem zakupu warto więc określić, do jakich celów będzie używana dana pilarka spalinowa. To pozwoli uniknąć nietrafionych wyborów i związanych z tym inwestycji.

Ile waży piła łańcuchowa?

Ciężar pilarki spalinowej jest bardzo istotny dla komfortu użytkowania. Im mniejsza jest masa urządzenia, tym łatwiej się nim operuje. Praca z cięższą pilarką jest natomiast bardziej męcząca.
Średnia masa spalinowej piły łańcuchowej oscyluje w granicach 4-7 kilogramów. Standardowo, mniej ważą piły służące do cięcia gałęzi i krzewów. Z kolei mocne piły przeznaczone do prac leśnych są cięższe– ich waga oscyluje w przedziale 5.5 -6.5 kg.

Piła łańcuchowa – długość prowadnicy

Kolejna sprawa, której należy się przyjrzeć przed wyborem piły, jest długość prowadnicy. Wymiary prowadnicy muszą być dopasowane do rodzaju prac wykonywanych przy użyciu danej pilarki. Do podstawowych prac w ogródku i cięcia drzewa na opał w zupełności wystarczy prowadnica o długości 30-35 cm. Chcąc jednak używać sprzętu do celów związanych z leśnictwem, warto zainwestować w piłę o dłuższej prowadnicy – od 35 do 40 cm.